Spedytor – kim jest i czym się zajmuje?

Jest jedną z najważniejszych osób biorących udział w procesie organizowania przewozu ładunków. To m.in. od jego pracy zależy powodzenie i bezpieczeństwo organizowanych transportów. Czym zajmuje się spedytor? Co robi? Co należy do jego obowiązków? Czy praca jako spedytor jest wymagająca?

Spedytor – Kto to? Co robi?

 

Jak zostało wspomniane, spedytor to osoba pełniąca ważne funkcje w procesie organizowania przewozu ładunków. Wykonuje on szereg czynności, które sprawiają, że transport towarów z punktu A do punktu B odbywa się bez komplikacji, zgodnie z harmonogramem ustalonym ze zleceniodawcą. Co konkretnie robi spedytor?

Oto najważniejsze obowiązki spedytora:

  • wysyłanie i odbieranie przesyłek,
  • przygotowywanie instrukcji przewozu, w tym ustalanie trasy przejazdu oraz informowanie przewoźnika o wszelkich szczegółach związanych z transportem,
  • przygotowywanie ładunków do transportu, co obejmuje m.in. pakowanie i znakowanie przesyłek, sprawdzanie ich stanu, a nawet ich załadunek, przeładunek i rozładunek,
  • kompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów,
  • monitorowanie warunków magazynowania towarów,
  • organizowanie odprawy celnej,
  • kontrolowanie przesyłki podczas transportu, sprawdzanie jej położenia i informowanie zleceniodawcy o ewentualnych opóźnieniach.


Na tym jednak zakres obowiązków spedytora się nie kończy. Jego zadaniem jest także wypracowanie jak najkorzystniejszych warunków cenowych transportu (w tym negocjowanie stawek transportowych). Zajmuje się on także pozyskiwaniem nowych klientów i przewoźników. Jak więc podsumować, kto to jest spedytor? To osoba odpowiedzialna za koordynowanie i optymalizację całego procesu przewozu ładunków, dzięki czemu w nienaruszonym stanie i na czas docierają one we wskazane przez zleceniodawcę miejsce.

Zobacz również: 5 cech dobrej firmy spedycyjnej

Spedytor międzynarodowy – co robi? Jaki ma zakres obowiązków?

 

Usługi spedycyjne mogą być świadczone zarówno przez osoby fizyczne, jak i prawne. Spedytor pełni najczęściej funkcję pośrednika, dzięki któremu zleceniodawca może zorganizować każdy transport – czy to lądowy, czy to morski, czy to międzynarodowy. W tym ostatnim przypadku organizacją przewozu ładunków zajmuje się spedytor międzynarodowy. Jakie są jego obowiązki? Co robi spedytor międzynarodowy?

Zadania spedytora międzynarodowego nie odbiegają znacząco od obowiązków klasycznego spedytora. Są jednak przeprowadzane na większą skalę, w związku z czym w przypadku pojedynczego transportu musi on m.in. negocjować stawki z liczniejszą grupą przewoźników, skompletować więcej dokumentów przewozowych czy też przeprowadzić kilka odpraw celnych.

Spedytor może, ale nie musi mieć własnej floty pojazdów. W przypadku spedycji multimodalnej, która obejmuje różne środki transportu (np. przewozy lądowo-wodne, szynowo-drogowe, kontenerowe), najczęściej korzysta z ofert zaprzyjaźnionych partnerów. Pozwala to zminimalizować koszty przewozu ładunków.

Praca w spedycji – czy jest atrakcyjna?

Praca jako spedytor cieszy się coraz większą popularnością. Dynamiczny rozwój usług transportowych sprawia bowiem, że na rynku pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw świadczących usługi spedycyjne i zgłaszających duże zapotrzebowanie na pracowników. Spedytor to jednak wymagający zawód, w którym nie każdy się sprawdzi. Jakie predyspozycje warto mieć? Czego wymagają pracodawcy od kandydatów na stanowisko spedytora?

Przede wszystkim doświadczania w zawodzie. Jeśli takiego nie masz, jednak ukończyłeś technikum lub studia związane z transportem lub logistyką, również możesz liczyć na znalezienie zatrudnienia w spedycji, jednak już na rozmowie kwalifikacyjnej musisz pokazać pracodawcy determinację i zaangażowanie. W przypadku ubiegania się o stanowisko spedytora międzynarodowego istotna jest także znajomość języka angielskiego.

W pracy spedytora ważna jest skrupulatność i umiejętność działania pod presją czasu. Ważna jest także odporność na stres oraz zdolność szybkiego rozwiązywania problemów. W przypadku zawodu spedytora istotna jest także umiejętność pracy w zespole.