Chcesz przetransportować ładunek drogą morską? Masz do wyboru dwa rodzaje frachtów – FCL lub LCL. Co kryje się pod tymi sformułowaniami? Czym te dwie formy transportu różnią się między sobą? W jakich okolicznościach warto się na nie zdecydować?
Transport FCL – co to jest? Czym się charakteryzuje?
Transport FCL (Full Container Load) to przewóz pełnokontenerowy. W jego przypadku cały kontener jest wykorzystywany wyłącznie przez jednego odbiorcę lub nadawcę. Fracht FCL może rozpoczynać się w porcie wyjściowym i kończyć w porcie docelowym, jak i być realizowany w formule door-to-door (odbiór towarów w miejscu nadania i dostarczenie ich bezpośrednio do odbiorcy).Główne zalety i wady transportu FCL
Transport FCL ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:
- szybka realizacja – ładunek trafia bezpośrednio do portu docelowego lub odbiorcy, co przyspiesza transport,
- bezpieczeństwo – brak doładunków lub przeładunków i pełne dostosowanie kontenera do specyfiki towarów zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia w transporcie.
Transport FCL – kiedy odpowiedni?
Przewozy FCL są odpowiednie dla tych przedsiębiorców, którzy chcą przetransportować: - dużą ilość jednorodnych towarów dokładnie wypełniających przestrzeń załadunkową kontenera,
- większy ładunek o nienormatywnych lub dużych gabarytach, którego nie da się przemieścić z innymi towarami.
Transport LCL – co to jest? Czym się charakteryzuje?
Transport LCL (Less Container Load) to przewóz drobnicowy. W jego przypadku przestrzeń załadunkowa kontenera jest dzielona przez kilku odbiorców, co pozwala obniżyć koszty frachtu.
Główne zalety i wady transportu LCL
Transport LCL ma wiele zalet. Główne z nich to: - atrakcyjna cena – koszt frachtu jest uzależniony od tego, jak duży procent powierzchni załadunkowej kontenera
- możliwość wysyłki nawet niewielkich partii towaru.
Transport LCL – kiedy odpowiedni?
Przewozy LCL są odpowiednie dla tych przedsiębiorców, którzy chcą przetransportować mniejsze ładunki niebędące w stanie wypełnić całej przestrzeni załadunkowej kontenera. Dzięki konsolidacji towarów koszty frachtu maleją. Rosną jednak wyzwania organizacyjne. Dlatego tak istotną rolę odgrywa wybór odpowiedniego podmiotu, który zajmie się wszystkimi szczegółami transportu.
Transport FCL a LCL – o czym pamiętać?
Wybór pomiędzy transportem FCL a LCL nie zawsze jest łatwy. Oprócz rodzaju i wielkości ładunku wpływ na decyzję mają także inne czynniki, w tym indywidualne potrzeby przedsiębiorcy i możliwości finansowe firmy.Dla przykładu, kiedy liczy się czas, wysyłka mniejszego zamówienia transportem FCL może okazać się bardziej opłacalna m.in. ze względów wizerunkowych. Gdy zaś podmiot ma problemy z płynnością finansową, lepiej podzielić duże zamówienie na kilka mniejszych i przemieścić je transportem LCL. Takie rozwiązanie mniej obciąża firmowy budżet.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz transport pełnokontenerowy (FCL) czy też drobnicowy, uważnie przyjrzyj się podmiotowi, któremu chcesz powierzyć dostawę swoich towarów. Powinna być to firma z branży TSL o ugruntowanej pozycji rynkowej, która ma doświadczenie w organizacji frachtu morskiego i dysponuje odpowiednim ubezpieczeniem. Jeżeli niewłaściwie dobierzesz partnera biznesowego, możesz więcej stracić niż zyskać.