Skuteczne zabezpieczenie ładunku przed kradzieżą – 5 najlepszych sposobów


Każdy przewożony ładunek może paść łupem złodziei. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby, aby zabezpieczyć transport przed kradzieżą. O czym należy pamiętać, aby do minimum ograniczyć ryzyko utraty i uszkodzenia towarów w wyniku grabieży?

Transport ładunków – jak zabezpieczyć towar przed kradzieżą?

 Ryzyko kradzieży przewożonych ładunków jest niejako wpisane w działalność transportową. Nie oznacza to jednak, że nie można mu aktywnie przeciwdziałać. Wręcz przeciwnie. Istnieją skuteczne sposoby, które pozwalają ograniczyć je do minimum. Jak zabezpieczyć towary przed kradzieżą? Oto pięć najlepszych sposobów.
  1. Zastosuj specjalne zamki oraz wytrzymałe kłódki i plomby. Dzięki nim utrudnisz złodziejom dostęp do ładunku i sprawisz, że otwarcie drzwi zajmie sprawcom więcej czasu. Zapewni to większe szanse na odstraszenie przestępców lub wezwanie pomocy. Żeby użyte zabezpieczenia zdały egzamin, muszą mieć odpowiednią jakość. Uważnie je więc dobierz i sprawdzaj ich stan techniczny przed każdym wyjazdem. Uczul kierowcę, aby dokonywał przeglądów zamków, kłódek i plomb po każdym postoju, a także wyposaż go w zapasowe zabezpieczenia i narzędzia do ich ewentualnej wymiany. Wówczas jeśli zauważy coś niepokojącego, w miejscu starych elementów zamontuje nowe i pełnosprawne.
  2. Starannie zaplanuj trasę i miejsca postojowe. Nie zawsze najkrótsza trasa będzie tą optymalną pod kątem bezpieczeństwa, zwłaszcza jeżeli zawiera etapy o podwyższonym ryzyku kradzieży. Z tego względu przejazd należy odpowiednio zaplanować, m.in. unikając odcinków i miejsc postojowych, gdzie do rabunków dochodzi najczęściej. W ramach projektu SSTPA (Secure and Safe Truck parking Areas) Komisja Europejska stworzyła klasyfikację parkingów dla pojazdów ciężarowych na trasach krajowych i międzynarodowych w UE. Uwzględnia ona nie tylko standardy bezpieczeństwa, ale również warunki sanitarne i dzieli miejsca postojowe na trzy poziomy – niski (brązowy), średni (srebrny) i wysoki poziom (złoty i platynowy). Może zatem stanowić użyteczną wskazówkę przy planowaniu postojów.
  3. Zadbaj o monitoring towarów. Ładunek powinien być wyposażony w moduł GPS, który zapewnia możliwość śledzenia transportu w czasie rzeczywistym. Nie zabezpieczy on co prawda towarów przed kradzieżą, jednak precyzyjnie wskaże ich lokalizację, co ułatwi działania odpowiednich służb i zwiększy szanse na skuteczne przejęcie i odzyskanie ładunku.
  4. Ubezpiecz ładunek. Nawet najlepiej zabezpieczony transport może paść łupem złodziei. Z tego względu przewożony ładunek warto ubezpieczyć przed kradzieżą. Odpowiednio skonstruowana polisa zrekompensuje straty związane z utratą towarów. Warunek jest jeden: przewożony ładunek musi być starannie udokumentowany. Brak informacji dotyczących jego ilości, cech charakterystycznych czy też stanu może skutkować odmową wypłaty odszkodowania lub wypłatą rekompensaty w wysokości nieadekwatnej do poniesionych strat.
  5. Wyszkol kierowców. Kierowca musi wiedzieć, jak dbać o bezpieczeństwo ładunków w trakcie jazdy i postojów, a także jak postępować na wypadek kradzieży i gdzie szukać pomocy w sytuacji kryzysowej. Użytecznych wskazówek dostarczy mu szkolenie z zakresu bezpieczeństwa transportu. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę nie tylko na obszar, ale również formułę. W tym przypadku teoria powinna przeplatać się z praktyką. Da to najlepsze rezultaty szkoleniowe.

Jak odpowiednio zabezpieczyć ładunek? Postaw na współpracę z rzetelną firmą z branży TSL

 Bezpieczeństwo przewożonych towarów spędza Ci sen z powiek? Współpraca z rzetelną firmą z branży TSL to jeden z najlepszych sposobów pozwalających zredukować ryzyko kradzieży ładunku do minimum. W TRANSlogis dysponujemy rozległym doświadczeniem w transporcie towarów na trasach krajowych i międzynarodowych i kompleksowo dbamy o bezpieczeństwo przewożonych ładunków. Dzięki temu sprawnie i bez uszczerbku na jakości docierają one do swoich odbiorców.
Zależy Ci na współpracy z ludźmi, na których możesz polegać? Skontaktuj się z nami.