5 cech dobrej firmy spedycyjnej

5 cech dobrej firmy spedycyjnej

Wielu przedsiębiorców, stojąc przed wyborem firmy spedycyjnej, nie wie, na co zwrócić uwagę, by w gąszczu wielu podmiotów działających obecnie na rynku wyłonić rzetelnego partnera. Komu zaufać, a kogo lepiej omijać szerokim łukiem? Podpowiedzią niech będą poniższa lista 5-ciu najważniejszych cech, którymi powinna odznaczać się dobra firma spedycyjna.

Doświadczenie na rynku

Im dłużej firma spedycyjna funkcjonuje na rynku, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że bez trudu dopasowuje się do zmieniających się przepisów transportowych, trendów rynkowych oraz potrzeb klientów. Przedsiębiorstwa z wieloletnim doświadczeniem doskonale znają niuanse kontroli celnych oraz wymagania, które należy spełnić, by przewożony towar mógł bez przeszkód wjechać na terytorium danego państwa. Wiedzą również, jak odpowiednio zabezpieczyć ładunek i mają świadomość zagrożeń, które mogą wystąpić podczas transportu.

Długi staż na rynku świadczy także o tym, że podmiot cieszy się dużym zaufaniem klientów, a z innymi podmiotami konkuruje nie tyle ceną, ile poziomem oferowanych usług. Firmie, która nie unowocześnia swojej oferty i nie korzysta z najnowszych rozwiązań logistycznych, trudno byłoby bowiem utrzymać się na rynku, nawet jeśli oferowałaby niskie ceny. Spedycja to branża, która wymaga inwestycji i stałego dostosowywania oferty do potrzeb klientów. Bez tego nie ma mowy o długoletnim funkcjonowaniu na rynku.

Nowoczesna flota transportowa

Nawet najbardziej doświadczona na rynku firma spedycyjna może mieć trudności z zagwarantowaniem należytego poziomu usług, jeśli nie będzie dysponować odpowiednią flotą transportową. Ważne jest nie tylko to, aby pojazdy były sprawne. Powinny być również wyposażone w nowoczesne systemy, które czynią jazdę bezpieczniejszą.

Dobra firma spedycyjna będzie oferować samochody z możliwością załadunku z tyłu, z góry i z boku pojazdu. Cześć aut powinna także dysponować windą hydrauliczną i system pneumatycznego podnoszenia dachu. Dzięki rozbudowanej flocie transportowej z łatwością znajdziesz samochód, który będzie odpowiadał potrzebom Twojego ładunku. Jeśli chcesz przewozić materiały niebezpieczne (ADR), sprawdź, czy wybrane przedsiębiorstwo spedycyjne ma pojazdy przystosowane do tego celu.

Obecnie coraz więcej firm spedycyjnych inwestuje w lokalizatory GPS. Dzięki tym niewielkim urządzeniom spedytor w każdej chwili może zlokalizować ciężarówkę.

Wykwalifikowana kadra

Nowoczesny tabor to nie wszystko. Firmę tworzą bowiem ludzie. To oni czuwają nad jakością świadczonych usług i są motorem napędowym rozwoju. Dobre przedsiębiorstwo spedycyjne zatrudniać będzie więc samych fachowców. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom zarówno kierowcy, jak i spedytorzy oraz kadra zarządzająca będą należycie wywiązywać się ze swoich obowiązków.

Ubezpieczenie

Nawet najnowocześniejszy sprzęt i najlepiej wykwalifikowana kadra nie są w stanie zapobiec wszystkim zagrożeniom, które czyhają na transportowany ładunek. Od czego jednak jest ubezpieczenie? Dobra firma spedycyjna będzie dysponowała Ubezpieczeniem Odpowiedzialności Cywilnej Spedytora. W razie kradzieży, utraty, uszkodzenia lub rozładowania towarów w niewłaściwym punkcie polisa pozwoli pokryć straty klienta.

Przed podpisaniem umowy z przedsiębiorstwem spedycyjnym sprawdź zakres oferowanego ubezpieczenia. Jeśli zaproponowana ochrona Ci nie odpowiada, negocjuj warunki.

Własny magazyn

Bywa, że zanim ładunek wyruszy w drogę, musi zostać skompletowany. Dobra firma spedycyjna oferować będzie klientom własny magazyn, w którym towary oczekujące na wywóz będą przechowywane w odpowiednich warunkach. Budynek powinien być czysty, suchy i strzeżony 24 h/dobę, co zmniejszy ryzyko kradzieży towaru. Co więcej, magazyn musi odpowiadać wymaganiom Twoich towarów. Upewnij się, czy tak jest. W przeciwnym razie ładunek może ulec zniszczeniu, zanim opuści budynek.

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich cech dobrej firmy spedycyjnej. Wskazuje jednak najważniejsze przymioty, jakimi powinien charakteryzować się rzetelny podmiot.