Jednym z najpopularniejszych sposobów przewozu towarów w branży TSL jest transport lądowy. Jakie środki transportu wykorzystuje? Jakie są jego rodzaje? Na którą opcję warto się zdecydować i dlaczego?
Co to jest transport lądowy?
Transport lądowy to obok wodnego jeden z dwóch typów transportów zaliczanych do kategorii transportu powierzchniowego. Co to w praktyce oznacza? Że odbywa się on nie w powietrzu, a na powierzchni ziemi. (Transport powierzchniowy może odbywać się także na powierzchni wody. Wówczas jest to transport wodny).
Zobacz również: Planowanie transportu - definicja, procesy i etapy
Jakie wyróżniamy rodzaje transportu lądowego?
Chociaż transport lądowy kojarzy się przede wszystkim z samochodami, obejmuje on również inne środki, dzięki którym możliwe jest przemieszczanie ładunków. Oto główne rodzaje transportu lądowego:
- transport drogowy – to zdecydowanie najpopularniejsza forma transportu lądowego. Odbywa się ona przy pomocy samochodów (dostawczych, ciężarowych, specjalnych) i pozwala na przewóz praktycznie każdego towaru, w tym ładunków ponadgabarytowych, wrażliwych i niebezpiecznych (ADR).
Możliwość przewozu towarów o różnej masie, wielkości i specyfice nie jest jedyną zaletą transportu drogowego. Nie bez znaczenia jest również to, że umożliwia on szybkie dostarczenie towarów we wskazane miejsce. To zasługa nie tylko rozbudowanej sieci dróg i autostrad, ale również sprawnego procesu spedycyjnego. Na rynku funkcjonuje wiele profesjonalnych firm, które zajmują się organizacją przewozów i optymalizacją łańcucha transportowego. W efekcie towary szybko docierają do swoich odbiorców.
Transport drogowy jest chętnie wybierany przez zleceniodawców także z uwagi na atrakcyjne ceny przewozów oraz bezpieczeństwo, jakie gwarantuje ładunkom. Do jego wad zalicza się natomiast podatność na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą wywoływać opóźnienia w dostawie, zanieczyszczenie środowiska oraz ryzyko wystąpienia kolizji,
- transport kolejowy (szynowy) – polega na przemieszczaniu ładunku za pomocą lokomotyw oraz wagonów. Wśród jego zalet wymienia się przede wszystkim dużą ładowność, która pozwala na transport dużych i ciężkich towarów, nawet na najdalsze odległości. Nie bez znaczenia są również jego ekologiczność oraz stosunkowo niskie koszty.
W porównaniu z transportem lądowym transport kolejowy jest mniej podatny na wpływ czynników atmosferycznych. Daje to gwarancję otrzymania towarów na czas. Co więcej, w krajach wysoko rozwiniętych oferuje również dużą szybkość przemieszczania. Ma jednak pewne wady.
Zaliczyć można do nich przede wszystkim ryzyko kradzieży oraz brak możliwości zmiany trasy, a także stosunkowo małą odporność na sytuacje awaryjne, np. gdy dojdzie do wypadku na linii kolejowej,
- transport rurociągowy – jest uznawany za najbardziej ekonomiczny sposób transportu, jednak służy wyłącznie do dostarczania wody, gazu oraz ropy naftowej i jej pochodnych. Podlega ścisłej regulacji prawnej.
Zobacz również: Co to jest transport intermodalny
Jaki rodzaj transportu lądowego wybrać?
Przy wyborze rodzaju transportu lądowego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim specyfikę towaru, którym ma zostać dostarczony. Uwzględnić trzeba także czas przewozu, jego bezpieczeństwo oraz wysokość kosztów. Samodzielne określenie wszystkich tych kwestii nie zawsze jest możliwe. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy spedycyjnej. Fachowcy nie tylko doradzą optymalny rodzaj transportu, ale również zajmą się organizacją przewozu ładunku.
W Polsce najchętniej wybieraną opcją jest transport samochodowy. Odpowiada on za około 80 proc. wszystkich przewożonych ładunków. Gwarantuje on bowiem najwyższą dostępność przestrzenną i pozwala dotrzeć w wiele miejsc. Jest odpowiedni nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale i niewielkich firm oraz klientów indywidualnych.
Transport kolejowy natomiast jest najczęściej wykorzystywany do przewozu węgla, produktów rolnych oraz drewna. Zapewnia bowiem dużą ładowność i stosunkowo niskie koszty.