Firma spedycyjna – czym są usługi spedycyjne?

Rosnące zapotrzebowanie na profesjonalną organizację przewozu ładunków sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw świadczących usługi spedycyjne. Czym dokładnie zajmuje się firma spedycyjna? Jaki podmiot wybrać, by cieszyć się owocną współpracą?

Spedycja – co to? Czym różni się od transportu?

Spedycja i transport to dwie ściśle ze sobą związane dziedziny. Nic więc dziwnego, że choć znaczą coś innego, bywają mylone. Jakie więc są różnice między nimi? Transport to przewóz ładunku z punktu A do punktu B. Odbywać się on może różnymi środkami – samochodami, pociągami, statkami, a nawet samolotami.

Spedycja natomiast obejmuje nie tylko przewóz towarów, ale i szereg dodatkowych czynności, które pozwalają zoptymalizować transport pod względem kosztów i czasu trwania. Usługi spedycyjne obejmują więc:

  • doradztwo w zakresie doboru odpowiednich środków transportu,
  • kontakt z przewoźnikami,
  • terminowe nadanie i odebranie przesyłek, a także ich załadunek, przeładunek i rozładunek,
  • ubezpieczenie przewożonego towaru,
  • dopełnienie wszelkich formalności związanych z transportem,
  • zorganizowanie odprawy celnej,
  • magazynowanie ładunku (w razie potrzeby),
  • kontrolowanie przesyłek.


Zobacz również: 5 cech dobrej firmy spedycyjnej

Żeby realizować swoje zadania, firma spedycyjna nawiązuje współpracę z wieloma podmiotami, w tym z firmami transportowymi, agentami okrętowymi oraz portami lotniczymi. Współdziała również z jednostkami administracyjnymi, które wydają zezwolenia na przewóz, agencjami celnymi i towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Firma transportowa a firma spedycyjna

Biorąc pod uwagę różnice pomiędzy spedycją a transportem, można rzec, że działalność firmy transportowej ma charakter wykonawczy. Obowiązki przewoźnika najczęściej ograniczają się bowiem do bezpiecznego przewozu towarów we wskazane miejsce. Czasem obejmują także załadunek i rozładunek przesyłek.

Działalność przedsiębiorstwa spedycyjnego natomiast opiera się na kompleksowym zorganizowaniu przewozu towarów. Firma spedycyjna wyręcza zleceniodawcę praktycznie we wszystkim – opracowuje trasę, zajmuje się kwestią odpraw, w razie potrzeby magazynuje ładunek. Informuje również klienta, na jakim etapie znajduje się transport.

Firma spedycyjna nie zawsze dysponuje własną flotą pojazdów, przez co korzysta z usług firmy transportowej. Ich współpraca przynosi obustronne korzyści. Przedsiębiorstwo spedycyjne nie musi ponosić kosztów związanych z utrzymywaniem pojazdów. Natomiast firma transportowa może pełnić funkcję wykonawcy przewozu ładunków, oszczędzając w ten sposób na personelu i procedurach.

Firma spedycyjna może wykorzystywać wyłącznie jeden środek transportu lub kilka. W tym drugim przypadku mowa o spedycji multimodalnej.

Najlepsza spedycja – jak szukać dobrej firmy spedycyjnej?

Jak zostało wspomniane, ma rynku nie brakuje zarówno firm spedycyjnych, jak i transportowych. To, na jaką opcję się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb. Jeżeli szukasz podmiotu, który w kompleksowy sposób zajmie się przewozem towaru, lepszym rozwiązaniem będzie firma spedycyjna. Jeśli zaś zależy Ci tylko na dostarczeniu ładunku z punktu A do punktu B, wybierz przedsiębiorstwo transportowe.

Duża liczba podmiotów świadcząca usługi spedycyjne na rynku sprawia, że znalezienie rzetelnej firmy to wymagające zadanie. Żeby nawiązać owocną współpracę, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, jak dużym doświadczeniem dysponuje dany podmiot. Bogate doświadczenie sugeruje, że firma dobrze wykonuje swoje obowiązki (przecież istnieje na rynku ileś lat) i wie, jak postępować w sytuacjach kryzysowych.

Warto również zapoznać się z opiniami innych klientów. W dobie Internetu nie powinieneś mieć z tym żadnego problemu. Dzięki analizie opinii w sieci dowiesz się, czy dana firma spedycyjna rzeczywiście oferuje wysoki poziom świadczonych usług i jak w praktyce wygląda współpraca z nią. Zdecydowanie ułatwia to podjęcie właściwej decyzji.