Spedycja z profesjonalistami – jak powinien być wyposażony dobry samochód ciężarowy?

Spedycja drogowa to usługa, która cieszy się coraz większą popularnością. Firmy, aby ją realizować, muszą dysponować odpowiednią flotą transportową (ewentualnie współpracować ze sprawdzonymi przewoźnikami). Jak powinien być wyposażony dobry samochód ciężarowy?

Flota transportowa – z czego może się składać? Samochody dostawcze i ciężarowe


Bez wyspecjalizowanych samochodów ciężarowych i dostawczych firmy spedycyjne i transportowe nie mogłyby realizować usług przewozu towarów drogą lądową. Na rynku dostępne są różne pojazdy, za pomocą których można transportować różne ładunki.

Jednymi z najchętniej wybieranych rozwiązań są samochody dostawcze, których masa nie przekracza 3,5 tony. Z uwagi na stosunkowo niewielkie rozmiary świetnie sprawdzają się w przestrzeni miejskiej. Wykorzystuje się je najczęściej w przypadku niewielkich dostaw realizowanych na rzecz sklepów spożywczych czy też punktów usługowych.

W skład floty transportowej wchodzić mogą także samochody ciężarowe potocznie określane TIR-ami. Zbudowane są one z ciągnika siodłowego i naczepy, w której przewożone są towary. Ładowność TIR-a może dochodzić nawet do 24 ton. Auto pozwala to na transport dużych ilości towarów i wbrew pozorom dla doświadczonego kierowcy nie jest tak trudne w manewrowaniu, jak mogłoby się wydawać.

W ramach TIR-ów wyróżnić można pojazdy kontenerowe. Składają się one z ciągnika siodłowego i naczepy podkontenerowej, na której umieszcza się kontener ogólnego lub specjalnego przeznaczenia. To w nim transportowane są towary. W skład floty transportowej wchodzić mogą także specjalistyczne samochody ciężarowe, w tym:
 
  • chłodnie,
  • izotermy,
  • cysterny,
  • żurawie samochodowe,
  • wywrotki,
  • ciężarówki niskopodwoziowe.
 
Zobacz również: Dlaczego właściwy dobór pojazdów ma tak duże znacznie dla spedycji drogowej?
 

Samochód ciężarowy – niezbędne wyposażenie

Flota transportowa firmy spedycyjnej może być naprawdę rozbudowana. W co jednak powinien być wyposażony dobry samochód ciężarowy?

1. Tachograf – to urządzenie kojarzące się przede wszystkim z rejestracją czasu pracy kierowców. Odnotowuje ono jednak szereg innych danych, w tym liczbę przejechanych kilometrów, prędkość chwilową czy też czas prowadzenia samochodu. Sprzęt został wprowadzony po to, by ograniczyć liczbę incydentów drogowych powodowanych przez przemęczonych kierowców. Tachograf ułatwia również rozliczanie się z pracodawcą.

Zgodnie z przyjętym ustawodawstwem, w tachografy muszą być wyposażone wszystkie samochody, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony (z pewnymi wyjątkami), a także pojazdy do przewozu powyżej 9 osób (wliczając kierowcę). Co ważne, od 1 maja 2006 r. w samochodach dostawczych i ciężarowych montuje się tachografy cyfrowe.

2. Ogranicznik prędkości – to urządzenie, które jest montowane w samochodach ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t. Jak sama nazwa wskazuje, ogranicza ono prędkość pojazdu do 90 km/h. W zależności od modelu może to robić poprzez odcięcie dopływu paliwa lub mechaniczne odciągnięcie cięgna gazu. Podstawowymi celami zastosowania ograniczników prędkości są podniesienie bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenie wypadków drogowych.

Samochód ciężarowy powinien być wyposażony nie tylko w urządzenia wymagane prawem, ale także innowacyjne systemy, które stanowić będą wsparcie dla kierowcy. Niezawodny tempomat to podstawa. Kierowcy międzynarodowi często podkreślają również wagę systemu zabezpieczeń antywłamaniowych. Warto więc zadbać o to, aby był on solidny.

Co więcej, w samochodzie ciężarowym mogą się również znaleźć lusterka z czujnikami martwego pola. Zwiększają one bowiem bezpieczeństwo na drodze. Niezwykle przydatny może się również okazać system E-Call, który w razie wypadku wyśle do Centrum Powiadomienia Ratunkowego określone informacje, np. lokalizację pojazdu.

W trasie ciężarówka zastępuje kierowcy dom. Powinna więc być wyposażona w wygodne miejsce do spania oraz praktyczne schowki i uchwyty. Przyjrzeć należy się również fotelowi kierowcy. Duży, komfortowy model będzie strzałem w dziesiątkę.