Dlaczego właściwy dobór pojazdów ma tak duże znacznie dla spedycji drogowej?

Dobór odpowiedniego środka transportu to jedna z pierwszych czynności, jaką wykonuje firma spedycyjna w ramach świadczonych usług. To kluczowa decyzja, wpływająca na cały proces transportowy. Dlaczego jest tak ważna? Jakie kwestie firma spedycyjna bierze pod uwagę przy wyborze optymalnego pojazdu?

Dobór odpowiedniego środka transportu to jedna z pierwszych czynności, jaką wykonuje firma spedycyjna w ramach świadczonych usług. To kluczowa decyzja, wpływająca na cały proces transportowy. Dlaczego jest tak ważna? Jakie kwestie firma spedycyjna bierze pod uwagę przy wyborze optymalnego pojazdu?
 

Jak dobrać optymalny środek transportu? Kwestie podstawowe

W ramach transportu drogowego firma spedycyjna skorzystać może z różnego rodzaju pojazdów. To m.in. pojazdy ciężarowe z naczepami,, chłodnie, cysterny lub busy. Pozwala to dopasować pojazd do potrzeb klienta.

Wbrew jednak pozorom wybór optymalnego środka transportu nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, w tym przede wszystkim rodzaj transportowanych towarów. W przypadku standardowych ładunków zastosowanie znajdują standardowe pojazdy.

Jednak w przypadku transportu towarów nietypowych sprawa nieco się komplikuje. Nie zawsze bowiem mogą być one przewożone w standardowy sposób. Żeby zapewnić im odpowiednie warunki, konieczne jest zastosowanie specjalnych pojazdów. W przypadku transportu:

 

  • towarów łatwo psujących się – wykorzystuje się chłodnie, izotermy czy też kontenery chłodnicze. Pozwalają one bowiem na stałą kontrolę temperatury ładunku,
  • samochodów – zastosowanie znajdują specjalistyczne naczepy oraz lawety, czasem także kontenery,
  • towarów niebezpiecznych (ADR) – wykorzystuje się odpowiednio wyposażone i oznakowane pojazdy, np. cysterny, a także standardowe pojazdy, o ile ładunek jest przechowywany w certyfikowanych opakowaniach,
  • towarów ponadgabarytowych – zastosowanie znajdują specjalistyczne pojazdy, np. naczepy niskopodwoziowe lub platformy.

Przy określaniu środka transportu bierze się również ciężar ładunku oraz stosunek jego wielkości do pojemności ładunkowej. Oprócz natury przewożonych towarów uwzględnia się także jakość infrastruktury drogowej i istniejące połączenia pomiędzy miejscem nadania a miejscem odbioru ładunku.

Istotny jest także czas dostawy jaki mamy na dostawę towarów.. Pod uwagę firmy spedycyjne biorą również budżet klienta, a także cechy techniczne pojazdu, np. zdolność do pokonywania wzniesień na poszczególnych biegach czy też moc i pojemność silnika.

Co ważne, profesjonalne przedsiębiorstwa z branży TSL nie tylko dysponują własną flotą pojazdów, ale również współpracują ze sprawdzonymi przewoźnikami. Dzięki temu mogą korzystać z różnego rodzaju samochodów, co ułatwia dobór odpowiedniego środka transportu.
 

Spedycja drogowa – dlaczego dobór pojazdu ma tak duże znaczenie?

Jak zostało wspomniane, właściwy dobór pojazdu to jedna z kluczowych decyzji, jakie spedytor musi podjąć w ramach procesu transportowego. Dlaczego jest to tak ważne?

Właściwy dobór pojazdu:
 
  • pozwala ograniczyć koszty przejazdu,
  • pozwala dostosować częstość dostaw do oczekiwań zleceniodawcy,
  • zapewnia towarom odpowiednie warunki transportu i ułatwia kontrolę nad nimi, dzięki czemu w niezmienionym stanie docierają do odbiorców,
  • wpływa na bezpieczeństwo nie tylko samego ładunku, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku transportu towarów niebezpiecznych. To ładunki, które cechują się toksycznością, wybuchowością czy też łatwopalnością. Żeby stanowiły jak najmniejsze zagrożenie dla ludzi, kierowcy i samego pojazdu, muszą być przewożone w odpowiednich warunkach,
  • zapewnia zgodność transportu z obowiązującymi przepisami.

Wybór środka transportu wpływa więc nie tylko na cenę usług świadczonych przez firmę spedycyjną, ale również terminowość dostaw i stan towarów po przetransportowaniu. Wszystkie te aspekty rzutują na zadowolenie klienta.

Dobór pojazdu decyduje również o rentowności zlecenia. To dlatego profesjonalne firmy z branży TSL tak wiele uwagi poświęcają temu aspektowi.