Czy transport lotniczy towarów jest bezpieczny?

Czy transport lotniczy towarów jest bezpieczny?

Dzięki transportowi lotniczemu towary mogą bez przeszkód docierać z jednego krańca świata na drugi. Codziennie statki powietrzne przewożą tysiące produktów. Transportują artykuły żywnościowe, cięte kwiaty, samochody, a nawet zwierzęta. Czy jednak jest to bezpieczne? Jak transport lotniczy wypada pod tym względem w zestawieniu z innymi środkami transportu?

Transport lotniczy – w jaki sposób ocenić jego bezpieczeństwo?

Transport lotniczy otworzył przed światem dotąd niespotykane możliwości. Pozwolił nie tylko na szybkie podróżowanie nawet w najodleglejsze zakątki świata, ale również przewożenie towarów pomiędzy kontynentami, i to zaledwie w kilkanaście godzin. W efekcie raz na zawsze zmienił oblicze handlu.

Współcześnie nie ma żadnych problemów z transportowaniem żywności, dzieł sztuki, luksusowych samochodów, a nawet zwierząt pomiędzy dwoma miejscami oddalonymi o siebie o tysiące kilometrów. Od kiedy jednak człowiek po raz pierwszy wzbił się w przestworza, jak mantra powtarza się jedno pytanie. Czy to bezpieczne?

Żeby ocenić bezpieczeństwo określonego rodzaju transportu, należy wziąć pod uwagę:

  • czynniki techniczne, takie jak usterki środka transportu i stan techniczny dróg,
  • czynniki ludzkie, w tym umiejętności kierującego pojazdem, jego stan psychofizyczny, a także decyzje podejmowane w ramach organizacji całego procesu transportowego,
  • czynniki losowe, takie jak wypadki, oszustwa, kradzieże czy też warunki meteorologiczne.


Kwestiami związanymi z bezpieczeństwem transportu zajmuje się dziedzina Risk Management, czyli zarządzanie ryzykiem. Współcześnie stanowi ona nieodłączny element planowania każdego procesu transportowego. W jej ramach podejmuje się działania, które mają na celu przewidzieć ewentualne zagrożenia i ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Risk Management obejmuje również planowanie scenariuszy na wypadek pojawienia się problemu, tak aby zminimalizować jego skutki.

Czy transport lotniczy jest bezpieczny?

Wbrew obiegowej opinii transport lotniczy jest jednym z najbezpieczniejszych rodzajów transportu. Kolizje samolotów należą do rzadkości. Co roku na monitorowanie ruchu w przestrzeni powietrznej wydawane są tysiące dolarów. Co więcej, Agencje Bezpieczeństwa Lotniczego zaostrzają normy i wdrażają nowe regulacje, tak aby zarówno podróżowanie, jak i przewożenie towarów drogą lotniczą było jeszcze bezpieczniejsze.

Podobnie jak kolizje tak i katastrofy samolotów w przestworzach nie zdarzają się zbyt często. Niemniej z uwagi na ich szokujący charakter są często relacjonowane w mediach. W efekcie można odnieść wrażenie, że to jeden z najniebezpieczniejszych rodzajów transportu. Tymczasem dane pokazują, że jest odwrotnie.

Mniejsza wypadkowość transportu lotniczego sprawia, że towary docierają do odbiorców w niezmienionym stanie. Wpływ na to ma również fakt, że flota samolotowa jest cały czas unowocześniana.

Zobacz również: 5 cech dobrej firmy spedycyjnej

Co więcej, firmy załadunkowe dbają o to, aby transportowany ładunek został odpowiednio zabezpieczony. Niezależnie od tego, czy jest to luksusowy samochód, cenny antyk czy też koń wyścigowy, ma zapewnione optymalne warunki temperaturowe. Jest również zabezpieczony przed niekontrolowanym przemieszczaniem się.

Lotniczy transport towarów – jakie jeszcze ma zalety?

Bezpieczeństwo to niejedyny atut transportu lotniczego. Wśród jego podstawowych zalet wymienia się również szybkość dotarcia do celu. W ciągu zaledwie kilkunastu godzin można za jego pomocą przewieźć towary z jednego krańca świata na drugi. Żaden inny rodzaj transportu nie daje takiej możliwości. Sprawdza się więc doskonale w przypadku ładunków, które muszą być w jak najkrótszym czasie przewiezione w odległe miejsce.

Wbrew pozorom transport lotniczy stanowi jeden z najbezpieczniejszych rodzajów transportu. Przekonują o tym nie tylko statystyki, ale również kategorie przewożonych towarów. Luksusowe samochody, antyki, zwierzęta czy też elektronika to ładunki o wysokiej wartości. Gdyby ryzyko było za duże, nikt nie transportowałby ich drogą powietrzną.