Jak przeprowadzić transport morski kontenerów?

Transport morski kontenerów to jeden z najchętniej wybieranych sposobów przewozu towarów na dalekie odległości. 

Choć wiąże się z długim oczekiwaniem na dostawę, jest ekonomiczny – zwłaszcza w przypadku masowych zleceń. Odznacza się też wysokim wskaźnikiem bezpieczeństwa. Jak jednak wygląda w praktyce? Jak go przeprowadzić?

Transport morski kontenerów – typy wykorzystywanych statków i czas oczekiwania na dostawę

Możliwości ładunkowe sprawiają, że transport morski kontenerów to jeden z najczęściej wybieranych sposobów przewozu ładunków.  Odbywa się on przy wykorzystaniu kontenerowców – specjalnych statków przystosowanych wyłącznie do transportu kontenerów. Wraz z ich upowszechnianiem się w transporcie oraz postępem technologicznym rosły też wymiary kontenerowców.

Wkrótce jedyną przeszkodą dla dalszego rozwoju statków – obok głębokości portów – stały się niektóre drogi morskie (np. kanały Panamski i Sueski). Stąd też zaczerpnięto nazwy dla poszczególnych typów masowców. Np. Panamax (Suezmax) to kontenerowiec zdolny do przepłynięcia kanałem Panamskim (Sueskim), a Post-Panamax (Post-Suezmax) to większy statek, który omija kanał Panamski (Sueski).

Największe na świecie kontenerowce to Ultra Large Container Vessel (ULCV). Nie sposób też nie wymienić małych jednostek. Feddery, bo tak są one określane, transportują ładunki drogą morską z dużych portów do mniejszych. Dzięki rozwiniętej siatce połączeń transport morski kontenerów pozwala na sprawny przewóz towarów. Ile jednak zajmuje czasu?

Transport morski kontenerów – ile trzeba czekać na dostawę towarów?

Trudno precyzyjnie wskazać, ile czasu zajmie dostawa towarów transportowanych drogą morską. Dla przykładu kontenerowce z Chin płyną do Europy ok. 4-6 tygodni. Czas rejsu uzależniony jest od wielu czynników (m.in. długości trasy) i może się wydłużyć z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe czy też przeciągające się procedury celne w portach. Dlatego warto go traktować orientacyjnie.

Do tego należy doliczyć czas niezbędny na załadunek i wyładunek towarów ze statku. Trwa on od 1 do nawet 4 dni, co zależy od liczby kontenerów oraz możliwości terminalu. Następnie kontener należy przewieźć do odbiorcy, wykorzystując w tym celu ciężarówkę.

Jak zorganizować transport morski kontenerów? O czym pamiętać?

Transport morski kontenerów to złożone przedsięwzięcie, które trzeba odpowiednio zaplanować i zorganizować. Jest tyle kwestii, o które należy zadbać, a które mogą pójść nie tak, że zadanie to warto powierzyć specjalistom ds. spedycji morskiej. Nie tylko odpowiednio dobiorą oni kontener i ustalą optymalną trasę przewozu, ale również wynegocjują atrakcyjną stawkę z armatorami, którzy zazwyczaj są też właścicielami kontenerów.

Rzetelny podmiot dopilnuje wszelkich procedur oraz zadba o to, aby ładunek miał niezbędne dokumenty. Dzięki temu odprawa celna będzie jedynie formalnością. Będzie też czuwać nad odpowiednim zabezpieczeniem ładunku oraz na bieżąco monitorować etapy procesu transportowego.

Transport morski kontenerowy może być realizowany w dwóch wariantach:

  • pełnokontenerowym (FCL) – wówczas całą przestrzeń kontenera zajmuje ładunek jednego nadawcy. W ten sposób transportuje się zarówno standardowe ładunki, jak i nienormatywne,
  • drobnicowym (LCL) – w takiej sytuacji przestrzeń kontenera jest dzielona pomiędzy różnych nadawców, co pozwala obniżyć koszty przewozu.

To, na jaką opcję wybierze przedsiębiorca, zależy od jego indywidualnych potrzeb. Nie zawsze ładunek jest na tyle duży, by wynajęcie całego kontenera było opłacalne. Wówczas lepiej wybrać transport drobnicowy. Jego koszt jest bowiem dzielony proporcjonalnie pomiędzy wszystkich nadawców.

Organizacja transportu morskiego kontenerów to wymagające zadanie. Bez wiedzy i doświadczenia trudno sobie z nim poradzić, nie narażając się na wpadki i dodatkowe koszty. Dlatego warto je oddać w ręce specjalistów ds. spedycji morskiej. Zajmą się oni wszelkimi szczegółami i dopasują usługę transportową do indywidualnych potrzeb klienta.