Transport paletowy w Polsce i zagranicą – na czym polega? Jak go zorganizować?

Planujesz wysyłkę większej ilości towaru? Transport paletowy może okazać się rozwiązaniem, którego szukasz. Sprawdź, na czym on polega i jak go zorganizować, aby szybko, a zarazem bezpiecznie go zrealizować – zarówno na terenie Polski, jak i za granicą.

Transport paletowy – co to? Rodzaje najpopularniejszych palet

Transport paletowy to rodzaj przewozu towarów, w ramach którego wykorzystuje się standaryzowane palety o określonych rozmiarach. W efekcie można je łatwo ustawić w naczepie. Również ich rozładunek nie sprawia większych problemów, gdyż jest przeprowadzany przy użyciu wózka widłowego.

Przewóz paletowy jest od lat wykorzystywany w branży zaopatrzeniowej i logistyce dużych przedsiębiorstw. Stanowi bowiem atrakcyjną alternatywę dla transportu całopojazdowego, zwłaszcza w przypadku ładunków o dużych gabarytach. Jego zalety dostrzega również branża przeprowadzkowa, w której służy do przewozu mebli, sprzętów RTV i AGD oraz innych przedmiotów, a także branża budowlana (transport materiałów budowlanych).

W transporcie paletowych najpopularniejsze są europalety czterowejściowe. Występują one w czterech podstawowych rozmiarach:

  • EUR 1 – o rozmiarze: 800 mm x 1200 mm,
  • EUR 2 – o rozmiarze: 1200 mm x 1000 mm,
  • EUR 3 – o rozmiarze: 1000 mm x 1200 mm,
  • EUR 6 – o rozmiarze: 800 mm x 600 mm.


Popularność przewozów paletowych wynika nie tylko z bezproblemowego załadunku i rozładunku, ale również z faktu, że obciążenie wykorzystywanych w jego ramach europalet wynosi nawet powyżej 1000 kg. Towar zaś może sięgać nawet do 2 metrów wysokości. Pozwala to przewozić nawet ciężkie i gabarytowe przedmioty. W transporcie paletowym na szczególne wyróżnienie zasługuje standard EURO EPAL, który pozwala dopasować paletę EURO do każdego rodzaju wózka widłowego, co dodatkowo ułatwia załadunek i rozładunek.

Jak zorganizować transport paletowy? Kwestie warte rozważenia

Szybka realizacja, możliwość przewozu przedmiotów o zróżnicowanych gabarytach i relatywnie niska cena to główne atuty transportu paletowego. Nic więc dziwnego, że cieszy się on rosnącą popularnością. Jak go więc odpowiednio zorganizować?

Jeśli szukasz najprostszego rozwiązania, możesz zlecić organizację i realizację transportu paletowego wyspecjalizowanej firmie spedycyjnej. Fachowcy zajmą się wszystkim od A do Z – wybiorą optymalny środek transportu i trasę, dopełnią niezbędnych formalności, a także załadują i rozładują przewożone towary. W tym układzie jedyne, co musisz zrobić, to wybrać odpowiednią firmę, która rzetelnie wywiąże się z powierzonych jej zadań.

Przy wyborze przedsiębiorstwa spedycyjnego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego doświadczenie w organizacji przewozów paletowych. Im więcej transportów firma zrealizowała w Polsce i za granicą, tym lepiej. Know-how pozwala bowiem zagwarantować bezpieczeństwo, a jednocześnie szybką realizację przewozu.

Odpowiednia firma przewozowa jest w stanie wysłać palety nawet w najdalszy zakątek świata. Dysponuje bowiem siecią partnerów, którzy na poszczególnych etapach procesu transportowego przejmują pieczę nad przewozem. Niezależnie od dystansu przesyłka jest odpowiednio zabezpieczana, tak aby towary nie uległy zniszczeniu.

Jeśli organizujesz przewóz paletowy na własną rękę, musisz zadbać m.in. o równomierne rozłożenie ciężaru ładunku na palecie. Inaczej w trakcie załadunku, przewozu, przeładunku lub rozładunku przesyłka może ulec zniszczeniu, a nawet stwarzać zagrożenie dla uczestników procesu. Dodatkowo towary należy we własnym zakresie zabezpieczyć specjalną taśmą lub folią, co ma zapobiec ich przesuwaniu się w trakcie jazdy i podczas innych czynności wykonywanych w związku z przewozem.

Transport paletowy to chętnie wybierana alternatywa dla przewozów całopojazdowych. Jego organizacja i realizacja wymaga jednak doświadczenia. Dlatego warto go powierzyć wyspecjalizowanej firmie spedycyjnej, która dysponuje know-how, odpowiednią flotą transportową i procedurami postępowania. To gwarancja, że ładunek dotrze we wskazane miejsce szybko i cało.