Transport leków – jak powinien wyglądać? O co należy zadbać?

Transport leków – jak powinien wyglądać? O co należy zadbać?

Leki to towary, które wymagają szczególnej troski podczas transportu. Nawet najmniejsza zmiana w temperaturze lub wilgotności powietrza może bowiem doprowadzić do zniszczenia całej partii. Jak więc powinien wyglądać przewóz produktów leczniczych? O czym nie wolno zapominać? Dlaczego zadanie to warto powierzyć specjalistom?

Transport leków – w zgodzie z prawem

Podstawową kwestią, o którą należy zadbać, jest to, aby przewóz leków odbywał się zgodnie z przepisami. Transport farmaceutyków reguluje Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2008, Nr 45, poz. 271 ze zmianami). Zgodnie z nim, produkty lecznicze są przedmiotem szczególnej troski i nie mogą być traktowane w przewozie tak jak inne towary masowe.

Wskazówki dotyczące transportu leków można znaleźć także w przepisach odnoszących się do procedur Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (GDP). W jej myśl, podczas przewozu farmaceutyki muszą być zabezpieczone przed:

  • wpływem warunków zewnętrznych,

  • zanieczyszczeniem,

  • uszkodzeniem mechanicznym.

Każdy podmiot funkcjonujący w łańcuchu dostaw hurtowego obrotu produktami leczniczymi (wytwórca, przewoźnik, hurtownia, apteka) jest zobowiązany do wdrożenia rygorystycznych wymogów GDP. Są to jasne wskazówki. W teorii więc ich przestrzeganie nie powinno nastręczać żadnego problemu. W praktyce bywa z tym jednak różnie. Dlatego tak istotne jest to, aby powierzyć transport leków rzetelnemu podmiotowi. Zadba on bowiem o wszystkie szczegóły.

Jak powinien wyglądać transport leków zgodnie z GDP?

Przewóz leków powinien zostać zorganizowany w taki sposób, aby na każdym jego etapie możliwe było zidentyfikowanie transportowanego produktu oraz jego nadawcy i odbiorcy. Co więcej, ładunek powinien zostać odpowiednio zabezpieczony nie tylko przed wspomnianymi uszkodzeniami oraz zanieczyszczeniami, ale i wzajemnym skażeniem produktów czy też kradzieżą.

Równie istotną kwestią jest zapewnienie lekom odpowiednich warunków przewozu. Szkodliwy wpływ na ich przydatność do użycia może mieć nie tylko zbyt wysoka lub niska temperatura, ale także jej wahania oraz nieodpowiednia wilgotność panująca w przestrzeni ładunkowej czy też zbyt mocne światło. Z tych względów transport leków musi odbywać się według specyfiki określonej przez producenta.

Farmaceutyki najczęściej przewozi się w jednym z trzech przedziałów temperaturowych:

  • 25-15 st. C,

  • 15-8 st. C,

  • 8-2 st. C.


Szczególnie wymagający jest transport w zimnym łańcuchu, czyli w ostatnim z wymienionych przedziałów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej floty również i wilgotność można dopasować do indywidualnych wskazań producenta. Wartość maksymalna to zazwyczaj 70 proc.

Co więcej, przewoźnik musi udokumentować, że przewóz odbywał się w określonych warunkach. Dlatego pojazdy wykorzystywane do transportu leków są najczęściej wyposażone w urządzenia monitorujące parametry chłodni. W razie potrzeby korygują one warunki, tak aby produkty lecznicze w odpowiednim stanie dotarły do odbiorców.

Transport leków – dlaczego warto powierzyć go specjalistom?

Transport leków to wymagające zadanie. Dlatego jego organizację warto powierzyć specjalistom. Zadbają oni o to, aby przewóz odbywał się zgodnie z przepisami prawa i wymaganiami producenta. Dzięki temu dotrą one do odbiorcy w niezmienionym stanie, co pozwoli na ich wprowadzenie do obrotu.

Profesjonalna firma transportowa dysponuje specjalistyczną flotą, dostosowaną do przewozu leków. Wie również, jak zorganizować transport, tak aby był on terminowy. W przypadku wielu produktów leczniczych liczy się bowiem nie tylko zachowanie odpowiednich warunków, ale i jak najkrótszy czas przewozu. Dlatego organizacja transportu powinna odbywać się sprawnie i bez zbędnych formalności.

Nie oznacza to jednak, że szybkość ma górować nad rzetelnością. To właśnie bowiem solidne przygotowanie transportu leków sprawia, że przebiega on bezpiecznie i bez niespodzianek. Dlatego warto go powierzyć fachowcom.