Transport chłodniczy – jak znaleźć rzetelnego przewoźnika? Jakie uprawnienia musi mieć podmiot?

Transport chłodniczy to jeden z najczęściej organizowanych i realizowanych rodzajów przewozów. Wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie żywności, ale i farmaceutyków, kosmetyków, chemii, a nawet elektroniki. Żeby zakończył się sukcesem, konieczne jest zachowanie odpowiednich procedur. 


Transport chłodniczy – wymagane uprawnienia przewoźnika

 

Organizacja transportu chłodniczego to wymagające zadanie. Żeby przewożone w jego ramach produkty zachowały swoją jakość, należy nie tylko zadbać o jak najszybszy czas realizacji usługi, ale również zapewnić stały nadzór nad temperaturą oraz sterylne warunki. Jeśli chcesz zredukować do minimum ryzyko zmarnowania ładunku, powierz organizację i realizację transportu wyspecjalizowanemu podmiotowi. Jak znaleźć rzetelnego przewoźnika?

Po pierwsze, zweryfikuj to, czy dysponuje stosownymi uprawnieniami. Jakie dokumenty są wymagane, aby podmiot mógł realizować przewozy chłodnicze?

  1. Krajowa licencja transportowa. Jest niezbędna w przypadku przewoźnika wykonującego zarobkowy transport rzeczy pojazdami, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony.

 

  1. Certyfikat kompetencji zawodowych. Potwierdza, że przewoźnik dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami i wiedzą, by podjąć i wykonywać działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego. Żeby go uzyskać, przedsiębiorca musi zdać egzamin sprawdzający, który w Polsce jest organizowany przez Instytut Transportu Samochodowego.

 

  1. Licencja wspólnotowa. Bez niej przewoźnik nie może realizować międzynarodowego transportu towarów. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, aby uzyskać licencję wspólnotową, firma przewozowa musi mieć krajową licencję transportową oraz certyfikat kompetencji zawodowych. Inne wymagania to:

 

  • minimum trzyletnie doświadczenie w transporcie krajowym,

  • nienaganna reputacja,

  • odpowiednie zabezpieczenie finansowe,

  • siedziba w Unii Europejskiej.

 

  1. Zatwierdzenie pojazdów przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Jeżeli w ramach transportu chłodniczego przewożona ma być żywność, pojazdy przeznaczone do tego celu muszą być zatwierdzone przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny; podobnie jak obiekty, które mają kontakt z żywnością podczas przeładowywania lub składowania ładunku.

 

  1. Rejestracja pojazdów w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym. Obowiązek dotyczy tych pojazdów, w których przewoźnik zamierza transportować mięso albo produkty pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, przewóz tych towarów wymaga również zarejestrowania przez powiatowego lekarza weterynarii.

 

  1. Aktualna książeczka zdrowia. To oprócz prawa jazdy, karty kierowcy czy też dowodu rejestracyjnego pojazdu kolejny dokument, który kierowca realizujący przewozy chłodnicze musi mieć przy sobie. Potwierdza ona brak przeciwwskazań do kontaktu z żywnością.


Flota transportowa do przewozów chłodniczych – najważniejsze wymagania


Żeby z sukcesem realizować transporty chłodnicze, przewoźnik powinien dysponować nie tylko stosownymi uprawnieniami, ale również flotą samochodów, która będzie dostosowana do utrzymywania niskich temperatur. Inaczej ładunek mógłby bezpowrotnie utracić swoje właściwości, a nawet stwarzać zagrożenie dla odbiorców. Dlatego przy wyborze przewoźnika warto zwrócić uwagę na ten aspekt.

Zwłaszcza wymagania względem pojazdów do przewożenia żywności są mocno wyśrubowane. Po pierwsze, samochody muszą być skonstruowane w taki sposób, aby zapewniały ochronę ładunku przed zanieczyszczeniem. Po drugie, nie może w nich zabraknąć systemów odpowiedzialnych za monitorowanie, rejestrowanie i utrzymywanie odpowiedniej temperatury produktów żywnościowych. Ich prawidłowa praca eliminuje ryzyko przerwania cyklu chłodniczego, dzięki czemu ładunek dociera odbiorcy w odpowiednim stanie.

Organizacja i realizacja transportu chłodniczego wymaga doświadczenia, odpowiedniej floty i wykwalifikowanych pracowników. Dlatego powinna zająć się tym wyspecjalizowana firma spedycyjna, o ugruntowanej pozycji na rynku. Dzięki jej know-how przewóz ładunków zakończy się pełnym sukcesem.