Transport całopojazdowy (FTL) – dla kogo i kiedy odpowiedni?


Jest jednym z najpopularniejszych modeli przewozu ładunków. Transport całopojazdowy (FTL), bo o nim mowa, cieszy się dużym uznaniem wśród przedsiębiorców. Stąd też znajduje się w ofercie praktycznie każdej firmy spedycyjno-transportowej. Na czym jednak polega? Kto i kiedy powinien z niego skorzystać? Komu warto powierzyć jego organizację?

Transport całopojazdowy (FTL) – co to? Na czym polega? Główne zalety

Transport całopojazdowy (FTL – Full Truck Load) to jeden z głównych modeli przewozu ładunków. Polega on na transporcie towarów przy zarezerwowaniu całej przestrzeni ładunkowej pojazdu przez jednego zleceniodawcę. O tym, w jakim stopniu zostanie ona zapełniona, decyduje klient. Może on wykorzystać ją do maksimum lub zająć jedynie jej część. Płaci jednak za wynajem całego pojazdu.

Niezależnie od stopnia załadowania przestrzeni koszt przewozu pozostaje stały. Odróżnia to transport całopojazdowy (FTL) od drobnicowego (LTL – Less Truck Load), gdzie koszty są dzielone pomiędzy kilku zleceniodawców proporcjonalnie do zajmowanej przez ich towary przestrzeni. W efekcie wielkość przesyłki wpływa na nie.

Wśród najważniejszych zalet transportu całopojazdowego (FTL) można wymienić:

  • szybki czas realizacji – dzięki jednemu zleceniodawcy towar może szybko dotrzeć do odbiorcy. Obrana trasa nie musi bowiem uwzględniać punktów pośrednich i przeładunków, co jest koniecznością w przypadku przesyłek drobnicowych,

  • minimum formalności – pojazd jest wynajmowany jednemu zleceniodawcy, co ogranicza liczbę dokumentów do wypełniania i formalności, które trzeba załatwić,

  • możliwość dopasowania optymalnego środku transportu – w zależności od rodzaju towaru przewozy FTL mogą odbywać się przy wykorzystaniu zróżnicowanych środków transportu – chłodni, plandek czy też firan,

  • bezpieczeństwo – dzięki zarezerwowaniu całej przestrzeni dla jednego zleceniodawcy i braku przeładunków transport całopojazdowy zapewnia towarom wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzięki temu ryzyko ich ewentualnego uszkodzenia jest niższe niż w porównaniu z transportem drobnicowym.

Co ważne, w przypadku transportu całopojazdowego (FTL) cały ładunek trafia najczęściej do jednego odbiorcy, co upraszcza cały proces logistyczny oraz dodatkowo skraca czas dostawy i sprzyja ograniczeniu formalności.

Kto i kiedy powinien zdecydować się na transport całopojazdowy (FTL)?

Transport całopojazdowy (FTL) to usługa kierowana do każdego przedsiębiorcy – niezależnie od wielkości biznesu, jaki prowadzi. Korzystają z niej zarówno małe i średnie firmy, jak i duże przedsiębiorstwa.

W przypadku transportu całopojazdowego nie ma też ograniczeń co do rodzaju przewożonych towarów. Sprawdza się on nie tylko w przypadku standardowych ładunków, ale również niebezpiecznych (ADR). Z uwagi na szybki czas realizacji jest chętnie wykorzystywany podczas przewozu towarów szybko psujących się. Z kolei wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki gwarantuje ten model przewozu, sprawia, że jest on często wybierany w przypadku ładunków delikatnych.

Z ekonomicznego punktu widzenia lepiej, gdy ładunek przeznaczony do transportu całopojazdowego (FTL) zapełnia całą przestrzeń załadunkową lub jej znaczną część. Jeśli tak nie jest, wówczas tańszym rozwiązaniem jest zwykle transport drobnicowy (LTL).

Transport całopojazdowy (FTL) – komu powierzyć jego organizację?

Wbrew pozorom organizacja transportu całopojazdowego to wymagające zadanie. Dlatego warto je powierzyć specjalistom. Wybór rzetelnej firmy to gwarancja, że ładunki bezpiecznie i na czas dotrą do odbiorcy. Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, warto dobrze przyjrzeć się doświadczeniu potencjalnego partnera biznesowego, jego flocie transportowej oraz opiniom w sieci. Pozwoli to ocenić wiarygodność oraz rzetelność podmiotu.

Transport całopojazdowy to chętnie wybierany model przewozu ładunków. Zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa oraz szybki czas dostawy. Jest również ceniony za minimum formalności i możliwość łatwego dopasowania środka transportu do specyfiki zlecenia. Nic więc dziwnego, że cieszy się dużym uznaniem wśród przedsiębiorców.