Przewóz alkoholu z profesjonalną firmą spedycyjną

Przewóz alkoholu to wymagające przedsięwzięcie. Spełnić należy wiele formalności, a także zadbać o odpowiednie warunki transportu. Na tym jednak nie koniec. Czasem konieczne bywa również dostosowanie przewozu do wymogów konwencji ADR. Łatwo w tym wszystkim się pogubić. Z pomocą przychodzą profesjonalne firmy spedycyjne, które świadczą usługi przewozu alkoholu. Dlaczego warto zdecydować się na współpracę z nimi?

Przewóz alkoholu – czy warto powierzyć go specjalistom?



Zgodnie z polskim prawem, alkohole zaliczane są do artykułów spożywczych. Żeby móc je transportować, należy spełniać określone wymagania sanitarne, dotyczące m.in. czystości przestrzeni, w których trunki są przewożone i przechowywane. Ich nieprzestrzeganie lub nieprawidłowe dotrzymanie może doprowadzić do utraty walorów spożywczych, a nawet całkowitego zepsucia alkoholu.

Bez odpowiedniego taboru samochodowego i specjalistycznej wiedzy dotyczącej tego, jak obchodzić się z produktami alkoholowymi podczas transportu, ich przewóz może zakończyć się fiaskiem. Dlatego zadanie to warto powierzyć profesjonalnej firmie spedycyjnej, która dysponuje wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Pozwoli to uniknąć kłopotów i sprawi, że ładunek bez przeszkód dotrze we wskazane miejsce.

Profesjonalna firma spedycyjna kompleksowo zajmie się przewożonym alkoholem, dzięki czemu nie straci on swoich walorów. Nie tylko odpowiednio zabezpieczy ładunek, ale również będzie monitorować temperaturę i poziom wilgotności w pojeździe oraz kontrolować jakość etykiet. Zadba również o przestrzeganie krajowych i międzynarodowych regulacji prawnych oraz norm technicznych i sanitarnych obowiązujących w przypadku transportu alkoholu.
 

Transport wina, piwa i innych alkoholi – aspekty, które mają znaczenie



Jednym z najważniejszych aspektów przewozu alkoholu jest odpowiedni dobór pojazdu. Bez specjalistycznej wiedzy trudno tego dokonać. Samochód musi nie tylko być sprawny technicznie, ale również zapewniać stałą temperaturę i poziom wilgotności w przestrzeni załadunkowej (wyposażony w kontener chłodniczy). Czasem wymagane bywa również jej całkowite zaciemnienie. Co więcej, aby alkohol nie uległ zniszczeniu, obowiązkowe jest także mocowanie.

Dzięki współpracy z różnymi przewoźnikami profesjonalna firma spedycyjna dysponuje wieloma pojazdami. Bez trudu więc jest w stanie dobrać samochód do specyfiki przewożonego ładunku i potrzeb klienta. Zapewnia to przewożonym towarom wysoki stopień bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że alkohol bywa narażony na uszkodzenia nie tylko w trakcie przewozu, ale również załadunku i rozładunku. Korzystając z usług profesjonalnej firmy spedycyjnej, można być pewnym, że zatrudnia ona wykwalifikowany personel, który wie, jak obchodzić się z kruchym towarem, i dysponuje specjalistycznymi narzędziami zwiększającymi bezpieczeństwo ładunku, np. windami do podnoszenia załadowanych palet.

Profesjonalna firma spedycyjna nie tylko dobierze odpowiedni środek transportu, ale również opracuje optymalną trasę przejazdu, załatwi wszelkie formalności związane z przewozem i służyć będzie wsparciem celnym. Zajmie się również koordynacją poszczególnych etapów dostawy, tak aby ładunek dotarł na czas.
 

Transport alkoholu – kiedy konwencja ADR obowiązuje, a kiedy nie?



W tym miejscu warto przypomnieć, że alkohol etylowy w roztworze wodnym powyżej 24 procent uznawany jest za materiał niebezpieczny. Jego transport podlega więc przepisom międzynarodowej konwencji dotyczącej przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych ADR. Przepisy konwencji nie obowiązują natomiast w przypadku:
 
  • roztworów wodnych alkoholu etylowego, które zawierają nie więcej niż 24 proc. alkoholu,
  • napojów alkoholowych stwarzających małe zagrożenie (grupa III), pod warunkiem że są transportowane w naczyniach o pojemności do 250 litrów.


Co ważne, każdy pracownik pracujący przy transporcie alkoholu, w tym także kierowca pojazdu, musi dysponować aktualną książeczką zdrowia. Wynika to z faktu, że trunki są sklasyfikowane jako produkty żywnościowe.