Jak sprowadzić samochód kupiony w USA?

Samochody z USA to obiekt westchnień wielu pasjonatów motoryzacji. Jednak jeszcze do niedawna koszt sprowadzenia wymarzonego egzemplarza zza Atlantyku był na tyle duży, że tylko nieliczni mogli sobie na to pozwolić. Obecnie jest to tańsze i łatwiejsze. Jak sprowadzić samochód kupiony w USA?

Jak sprowadzić samochód z USA? Możliwe sposoby

Wbrew pozorom sprowadzenie samochodu z USA to spore wyzwanie. Przeprawa przez ocean wymaga bowiem załatwienia wielu formalności. Auto kupione w Stanach Zjednoczonych można przewieźć do Polski drogą morską lub lotniczą. Pod względem finansowym korzystniej wypada ta pierwsza opcja. Gdy jednak liczy się czas, lepiej zdecydować się na drugie rozwiązanie. Sprowadzenie samochodu z USA drogą morską zajmuje bowiem średnio od 4 do 8 tygodni. Żeby więc zaoszczędzić na kosztach, trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Transportu auta z USA drogą morską ma jeszcze tę zaletę, że oferuje wysoki stopień bezpieczeństwa. Samochód jest przewożony w specjalnym kontenerze. Dociera więc do odbiorcy w stanie nienaruszonym. Najczęściej pojazdy ze Stanów Zjednoczonych sprowadzane do Polski trafiają do jednego z niemieckich portów (czasem do Gdyni), gdzie przeprowadzana jest odprawa celna. Następnie są transportowane drogą lądową do odbiorcy. Klient może również odebrać auto z portu na własną rękę.

Jak zostało wspomniane, organizacja transportu z USA to wymagające zadanie. Żeby uniknąć problemów, warto je powierzyć specjalistom. W czym profesjonalna firma logistyczna może Ci pomóc?

Organizacja transportu samochodów z USA – dlaczego warto zdać się na profesjonalistów?

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się organizacją transportu samochodów z USA. Dlaczego warto skorzystać z ich usług? Przemawia za tym przede wszystkim wygoda. Kiedy specjaliści zajmują się wszelkimi szczegółami przewozu i formalnościami, Ty tak naprawdę nie musisz nic robić.

Po drugie, to atrakcyjna finansowo opcja. Firmy organizujące transport aut zza Atlantyku wiedzą, jak wynegocjować u armatorów niższe opłaty. Współpracują również ze sprawdzonymi przewoźnikami, co zapewnia bezpieczeństwo ładunku. Co więcej, profesjonalny podmiot będzie sprawował kontrolę nad każdym etapem transportu. Może nawet przeprowadzić inspekcję auta.

Firmy zajmujące się organizacją transportu samochodów z USA przewożą nie tylko nowe auta, ale również zabytkowe. Pewien odsetek zleceń stanowią również samochody wyścigowe. Niezależnie więc od tego, jakie konkretnie auto chcesz sprowadzić, na pewno znajdziesz na rynku podmiot, który zaoferuje Ci profesjonalne wsparcie.

Zobacz również: Poznaj różne środki i rodzaje transportu lądowego

Sprowadzenie samochodu kupionego w USA – ile to kosztuje?

Trudno oszacować dokładny koszt sprowadzenia pojazdu z USA. Wpływ na to ma wiele zmiennych. Uwzględnić należy m.in. opłatę za przewóz samochodu do amerykańskiego portu/lotniska. Ta zaś uzależniona jest od odległości pomiędzy miejscem postoju auta a portem/lotniskiem, a także wielkością samochodu. Pod uwagę trzeba również wziąć koszty transportu morskiego/lotniczego oraz koszt dostarczenia auta z portu/lotniska europejskiego do odbiorcy.

Na tym jednak nie koniec. Doliczyć należy bowiem także koszty odprawy celnej, a te uzależnione są od wartości samochodu oraz zapisów legislacyjnych w państwie, w którym znajduje się port/lotnisko. Wbrew jednak pozorom nie jest to aż tak kosztowne przedsięwzięcie, jak mogłoby się wydawać. To dlatego cieszy się sporym zainteresowaniem miłośników motoryzacji.

Kilkadziesiąt tysięcy złotych – tyle można zyskać, kupując samochód w USA i sprowadzając go do Polski. Warto jednak mieć na uwadze, że transport auta ze Stanów Zjednoczonych wiąże się z koniecznością spełnienia określonych formalności. Żeby wszystko przebiegło sprawnie, zadanie to warto powierzyć specjalistom. Zajmą się oni wszelkimi szczegółami transportu, dzięki czemu pojazd dotrze do odbiorcy bez żadnego uszczerbku. Ponadto pamiętać należy, że auto sprowadzone z USA najczęściej wymaga dostosowania pod względem technicznym do wymogów stawianych przez polskie i europejskie prawo.