Import samochodów z Wielkiej Brytanii po Brexicie – najważniejsze zmiany

Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Decyzja ta zmusiła wiele krajów, w tym Polskę, do wprowadzenia licznych zmian w stosunkach bilateralnych. Czy fani aut sprowadzanych z Wysp mają się czego obawiać? Czy import samochodów z Wielkiej Brytanii po Brexicie jest możliwy? Co się zmieniło?

Import samochodów z Wielkiej Brytanii po Brexicie – jakie zmiany nastąpiły?

Chociaż Polacy częściej niż z Wielkiej Brytanii importują samochody z Niemiec, Belgii czy też Francji, nie oznacza to, że na polskich drogach w ogóle nie ma aut sprowadzonych z Wysp. Wielu rodaków korzysta ze swoich kontaktów w Wielkiej Brytanii i kupuje pojazdy po okazyjnej cenie, by następnie przerejestrować je i otrzymać polskie numery. Czy jednak wciąż jest to możliwe?

Zgodnie ze stanowiskiem Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, pomimo Brexitu wciąż można sprowadzać do Polski auta z Wielkiej Brytanii, jednak nie wszystkie. Oto lista pojazdów, których przewiezienie do Polski z Wysp jest możliwe:

  • samochody, które do końca 2020 r. (czyli przed zakończeniem tzw. transition period) zostały zarejestrowane w Wielkiej Brytanii lub państwie członkowskim Unii Europejskiej,
  • nowe samochody objęte świadectwem homologacji typu WE,
  • pojazdy o kategorii homologacyjnej M1.

 

Jak przygotować samochód sprowadzany z Wielkiej Brytanii do rejestracji w Polsce?

Żeby samochód z Wielkiej Brytanii mógł zostać zarejestrowany w Polsce, musi spełniać nie tylko wymogi formalne, ale i techniczne. W 2015 r. zniesiono najkosztowniejszy wymóg warunkujący dopuszczenie pojazdu do ruchu po polskich drogach, czyli zmianę położenia kierownicy na lewą stronę. Nie oznacza to jednak, że samochód nie musi przechodzić żadnych modyfikacji. Czego wymagają przepisy?

  1. Zmiana prędkościomierza. Należy go przeskalować. W przeciwnym razie będzie pokazywał prędkość w milach, a nie kilometrach na godzinę, co jest wymagane w Polsce.
  2. Modyfikacja przednich reflektorów. Padające światło musi lepiej oświetlać prawą stronę jezdni. Nie oślepia wtedy kierowców jadących z naprzeciwka, a zarazem oświetla pobocze.
  3. Zmiana położenia tylnego światła przeciwmgłowego. Należy je przenieść na lewą stronę, o ile nie jest elementem tylnej lampy zespolonej.
  4. Zmiana wkładów w lusterkach. Muszą one zwiększać pole widzenia po lewej stronie.

Transport samochodu z Wielkiej Brytanii po Brexicie – co warto wiedzieć?

Spora odległość dzieląca Wyspy od Polski (w zależności od miejsca docelowego jest to ponad 1600 km) sprawia, że część nabywców decyduje się skorzystać z profesjonalny transport samochodu z Wielkiej Brytanii. To opcja dobra z kilku względów.

Przede wszystkim daje gwarancję bezpieczeństwa. Firma transportowa zadba bowiem o to, aby sprowadzane auto dotarło do odbiorcy w niezmienionym stanie technicznym. Odpowiednio dobierze pojazd transportujący i właściwie zabezpieczy samochód, tak aby nie uległ uszkodzeniu. Jeśli jednak po drodze doszłoby do zniszczenia ładunku, polisa ubezpieczeniowa, którą jest objęty przewoźnik, wynagrodzi klientowi ewentualne straty.

Co więcej, firma transportowa pomoże również w załatwieniu wszelkich formalności związanych z odprawą celną. Pozwoli to uniknąć ewentualnych nieścisłości na granicy, a co za tym idzie opóźnień w dostawie. Dzięki temu import samochodu z Wielkiej Brytanii po Brexicie będzie mniej stresujący. Ponadto, profesjonalna firma transportowa zapewni możliwość monitoringu ładunku, co ułatwi kontrolę nad przebiegiem dostawy.

Import samochodów z Wielkiej Brytanii po Brexicie wciąż jest możliwy. Nie każdy jednak model będzie można zarejestrować w Polsce. Dlatego należy ostrożnie podchodzić do zakupu. Gdy jednak decyzja zapadnie, warto zadbać o odpowiedni transport pojazdu. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy transportowej zapewni bezpieczeństwo przewozu. Samochód dotrze do odbiorcy szybko i w niezmienionym stanie technicznym.