
Usługi i zadania, jakie realizuje firma transportowa, często mylone są z działalnością firm spedycyjnych. I choć mają wiele wspólnego, są to oddzielne podmioty, funkcjonujące na nieco innych zasadach. Nie wiesz, na czym polegają różnice między nimi? Dzięki informacjom zawartym w poniższym artykule przestanie być to dla Ciebie tajemnicą.
Firma spedycyjna czy firma transportowa – najważniejsze informacje
Kwestią łączącą omawiane rodzaje przedsiębiorstw jest przewóz towarów. Zarówno podmioty spedycyjne, jak i transportowej obsługują tego typu działalność, dbając o to, aby ładunek dotarł pod wskazany adres. To, jak to robią i czym zajmują się w ramach całego procesu, decyduje natomiast o różnicach, które musimy omówić.Firma transportowa – charakterystyka. Czym się zajmuje?
Kluczowym zadaniem każdej firmy transportowej jest obsługa przewozu towarów, dlatego muszą one dysponować własną flotą pojazdów, które dobierane są w zależności od specyfiki ładunku. Poza standardowymi samochodami ciężarowymi mogą one wykorzystać na przykład samochody chłodnie, a także dostosowane do bezpiecznego przewozu substancji groźnych.Z punktu widzenia klienta (producenta, czy też odbiorcy), wynajmuje on firmę transportową w celu transferu wskazanych produktów z punktu A do punktu B w umówionym terminie. W międzyczasie może oczywiście odbyć się jeszcze przeładunek lub terminowe magazynowanie towaru.
Podstawową usługą jest natomiast sam przewóz. Warto o tym pamiętać podczas analizowania firm transportowych działających na rynku, jak również przy okazji porównywania ich z podmiotami zajmującymi się spedycją. Do tego jednak przejdziemy za chwilę.
Jakie zadania realizuje firma spedycyjna?
Podczas gdy transport dotyczy przede wszystkim przewozu, tak spedycja obejmuje wszelkie sprawy organizacyjne. Co to oznacza? Że podmioty tego typu zajmują się takimi działaniami jak:· dobór przewoźników, którzy będą w stanie przewieźć dany ładunek,
· planowanie trasy z uwzględnieniem ewentualnego przeładunku lub zmiany środków transportu,
· załatwienie spraw organizacyjnych, w tym złożeniem niezbędnych wniosków o pozwolenia na przewóz i uiszczeniem opłat (na przykład celnych),
· przygotowanie warunków całego przedsięwzięcia,
· współpraca i kontakt z klientem, który polegać może chociażby na informowaniu o statusie przesyłki i aktualnie realizowanych działaniach.
Spedytor jest zatem czymś w rodzaju organizatora, którego zadanie polega na zarządzaniu przewozem. Powinien on nie tylko dobrze planować, ale również reagować na zmieniającą się sytuację. A zwłaszcza wówczas, gdy pojawią się problemy związane chociażby z trudnościami na drodze, opóźnieniami, czy też brakiem możliwości magazynowania przesyłki.
Firmy spedycyjne i firmy transportowe – podstawowe różnice
Powyższe opisy pozwalają nam precyzyjnie ustalić, na czym polegają różnice dzielące oba podmioty. Na pewno musisz pamiętać o tym, że firmy spedycyjne zajmują się organizacją przewozu ładunków, natomiast firmy transportowe jego wykonaniem.Z tego właśnie powodu spedytorzy rzadko dysponują własną flotą pojazdów. Wynajmują oni przewoźników, którym zlecają transfer zamówionych towarów.
Wskazane różnice nie oznaczają jednak wcale, że odpowiedzialność za powodzenie przewozu jest inna po obu stronach. Decyduje o nim bowiem zarówno dobra organizacja, jak i wykonanie.
Między innymi właśnie dlatego tak ważny jest wybór właściwych partnerów, czyli firm, które dysponują flotą odpowiednio przygotowanych pojazdów, czy też korzystają z właściwej organizacji pracy i systemów pozwalających na bezproblemową realizację każdego przedsięwzięcia. Niezależnie od tego, jak długa jest trasa i czym charakteryzuje się przewożony ładunek.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie również ku temu, aby wynająć podmiot oferujący usługi kompleksowe, a więc obejmujące zarówno spedycję, jak i sam transport. Pozwala zaoszczędzić to sporo czasu, a nierzadko też pieniędzy.